درآمد 12 ميليون توماني تا پايان عمر
128 بازدید
موضوع: فقه و اصول
مصاحبه کننده : آقای ابراهیمی
محل مصاحبه : تلفنی
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : پیک بامدادی
تاریخ نشر : ۱۳۹۴/۲/۱۳

شرکت‌هاي بازاريابي شبکه‌اي اين روزها افراد زيادي به ويژه از قشر جوان را به سوي خود جذب مي‌کنند. اين شرکت‌ها، پس از ممنوعيت فعاليت شرکت‌هاي هرمي درايران رونق گرفته‌اند و به افراد تازه وارد وعده مي‌دهند با کمتر از يک سال کار، تا پايان عمر، هر ماه بيش از ده ميليون تومان درآمد خواهند داشت. بررسي اين نوع شرکت‌ها درجهان نشان مي‌دهد که بسياري از آنها در کمتر از 5 سال ورشکست شده‌اند. وزارت صنعت معدن و تجارت، به 8 شرکت درايران مجوز بازاريابي شبکه‌اي داده که همکارم فعاليت آنها را بررسي کرده‌است.

چنین تبلیغات وسوسه‌انگیز شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای در خارج موجب نشده نگاه بدبینانه مردم به این شرکت‌ها تغییر کند. بیشتر این شرکت‌ها 5 سال اول ورشکسته می‌شوند. در ایران، از 3 سال پیش شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای جایگزین شرکت‌های هرمی شده‌اند و هرروز هزاران جوان در دفاتر این شرکت‌ها، تردد می‌کنند تا یک‌شبه پولدار شوند.

 نوار (سروصدا)

آن‌ها همان شعارهای شرکت‌های خارجی را می‌شنوند.

 نوار

// اصلاً چه مدت طول میکشه بخواهید سه نفرمعرفی کنید //

// اصلاً خیلی بدبینانه تردرنظربگیریم یک ماه این‌ها هم ضعیف کارکن‌اند این‌ها هم ماه دوم کارکن‌اند خوب ماه دوم می‌شوند نه نفراونها فقط سه نفر آوردند دیگه ماه هفتم 2163 نفراصلا ریزش کنند بدبینانه ترمی‌شوند 1000 نفر فقط هم ماهیانه 400000 تومان خرید کنند میشه 400 میلیون تومان سه درصد 400 میلیون میشه چقدر 12 میلیون تومان بعد از 7 ماه حداقل 12 میلیون نفر درآمد کمیه؟//

 

شما مجبورید مرتب از شرکت، لوازم‌آرایشی و بهداشتی و جنس‌های دیگر بخرید و در خانه مصرف کنید و بقیه را چون مغازه ندارید، به دوستان و بستگان بفروشید. همچنین باید با چرب‌زبانی، پای نزدیکان و دوست و فامیل را به شرکت بازکنید تا آن‌ها هم خرید کنند و از این بابت هم شرکت چنددرصدی به شما سود می‌دهد. طبق اصول شرکت، موفقیت شما در جذب افراد، زمینه موفقیت شما است. این توضیح سرگروه یا لیدر دریک شرکت بازاریابی شبکه‌ای است:

 نوار

ابراهیمی: شرکت چند وقته تأسیس‌شده؟

// سه‌ساله //

ابراهیمی: خوب توی این سه سال چند نفر به این درآمد رسیدند؟

// سیستم یک جوریه که خیلی عادلانه است //

ابراهیمی: نه نه این توی یک شاخه درماه هفتم شده 1000 نفر 7 ماه بعدی تو این شاخه فقط میشه 1000 تا 12 میلیون این‌یک شاخه‌اش بوده سال 90 مثلاً حساب کنید هی تصاعدی رفته بالا یعنی شما یک حجم انبوهی از 12 میلیون را باید داشته باشید؟

// آره می‌دونم چی می‌گید اسامی‌شان توسایته //

ابراهیمی: چندتاست شما دارید؟

// نه من فقط یک هفت 8 تایی‌شان را نگاه کردم.//

 

طبق فرمول‌های کاغذی سرگروه‌ها، تنها در یک شاخه شرکت، در 17 ماه، 120 میلیون نفر (50 میلیون نفر بیش از جمعیت ایران) و قبل از 21 ماه، به‌اندازه جمعیت کره زمین باید عضو شرکت بشوند! جمعیتی که بعد از 7 ماه هر یک 12 میلیون تومان درآمد خواهند داشت! درحالی‌که حتی تعداد اعضای فعال‌ترین شرکت‌ها، پس از 3 سال، به‌سختی به 100 هزار نفر می‌رسد. اگر آن‌ها فهرست افرادی را که درآمدشان پس از 7 ماه به 12 میلیون رسیده منتشر می‌کردند مشخص می‌شد که احتمال موفقیت و شکست افراد-به هر علتی که باشد- چند درصد است. این ابهام موجب شده بعضی از پژوهشگران، بازاریابی شبکه‌ای را کلاه‌برداری مرموز بنامند، چون هزاران اماواگر دارد...

 نوار

// این ماه پورسانتم یک و خورده‌ای میشه خوب من اگر می‌خواستم مثلاً همزمان هم کارکنم هم‌درس بخوانم خوب مسلماً من اینجا زیرتراز 6 ماه کارم تمام میشه خوب می‌خواهم بازنشسته بشوم.//

 

 

این دختر جوان، دانشگاه را رها کرده تا بتواند یک‌شبه ره صدساله را بپیماید؛ اما درآمد او نشان می‌دهد فرمول‌های کاغذی درآمد، درباره خودش هم جواب نداده...

 نوار

// درآمدی که من تا الآن داشتم 1/5 شاید 1800 مجموعه دریافتی‌های من 5 ماهه.//

 

علم بهتر است یا ثروت؟ مگر علمی که تولید ثروت کند وجود ندارد که یک دانشجو دانشگاه را رها و آینده را بر اعداد و ارقامی روی کاغذ بناکرده. پزشک یا مهندسی که با همان جدیت تحصیل‌کرده و تسلیم شرایط نشده، با هر عمل جراحی یا ساختمانی که می‌سازد چقدر درآمد دارد؟ بسیاری از اعضای شرکت‌های شبه هرمی، به‌مراتب از یک دست‌فروش خیابانی درآمدی کمتر دارند. این سرگروه، هرچند در رتبه بالاتر قرار دارد و 180 نفر را به دام شرکت انداخته، کل درآمدش در 5 ماه، نهایتاً یک‌میلیون و 500 هزار تومان است یعنی به‌طور متوسط 200 هزار تومان در ماه.

 نوار

// می‌خواهم یک ساختمان بسازم ده طبقه پی اولم را محکم کندم حول وحوشه 150 نفرتقریبا پی اولمه بعد پی دوم حول وحوشه 30 نفر //

 

افراد تحت پوشش این سرگروه، با خرید 500 هزارتا یک‌میلیون تومانی، 90 تا 180 میلیون عاید شرکت کرده‌اند، شرکتی بدون تعهدهایی مثل بیمه؛ اما او منتظر است روزی درآمد خوب، همه‌چیز را جبران کند.

 نوار

// شامپو قیمتش 10000 تومانه ما همان 10000 تومان را پرداخت می‌کنیم بعد اون سودش تو حسابمان ریخته میشه سر ماه //

ابراهیمی: این هم جزئی ازاون پورسانتی آیه که می‌گیرید؟

// آره بالای 500000 تومان 22 درصد پورسانت میده //

 

در جهانی که کمتر کسی به فکر دیگران است، اشتیاق فراوانی برای پولدار کردن شما وجود دارد؟ اما هیچ گربه‌ای برای رضای خدا موش نمی‌گیرد. شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای، می‌دانند که چطور تخفیف کمتر از میزان رایج در بازار را به اسم سود به شما قالب کنند و بالاخره اینکه به روش‌های مختلف ازجمله تعیین خط قرمز، به شما کمتر و کمتر سود بدهند.

 نوار

در شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای یا نتورک مارکتینگ، کالاهای داخلی کمتر سهم دارند. سرمایه‌گذاری خاصی انجام نمی‌شود و در مقابل، طبق پلان‌هایی که خود لیدرها مدعی آن‌اند، هر شاخه 1000 نفری از اعضا،‌ تقریباً هرماه 1 میلیارد تومان فروش دارد، پس شرکتی که اعضایش را حدود 100 هزار نفر اعلام کرده، یعنی 100 میلیارد فروش ماهانه و 1200 میلیارد فروش سالانه دارد؛ اما واقعیت‌ها چیز دیگری است. شاید به همین علت است که بخشی از فعالیت و دفاتر این شرکت‌ها مخفیانه است و چنین شرکت‌هایی برای جذب افراد به روش‌های عجیب‌وغریب رو می‌آورند. مثلاً در بعضی شرکت‌ها، افراد باید لیست 1000 نفره دوستان و بستگانشان را ارائه کنند تا سرگروه تشخیص بدهدکه کدام‌یک جذب شرکت شوند.

 نوار

// یک لیست تهیه می‌کنیم حداقل 1000 تا اسم بنویسم //

وجود ابهام‌های فراوان در بازاریابی شبکه‌ای موجب شده بیشتر مراجع تقلید، به‌سادگی ماهیت این نوع فعالیت را نپذیرند. حجت‌الاسلام سید مهدی نریمانی پژوهشگر و نویسنده کتاب فقه و بازاریابی شبکه‌ای:

 نوار

سید مهدی نریمانی: اکثر مراجع مشهور موافق نیستند حالا یا به فتوا یا به احتیاط واجب یک‌بخشی‌شان مشروط قبول دارند یک عده‌ای هم مطلقاً قبول کردند.

 

کم‌فروشی و کاستن وزن بعضی از بسته‌های مواد غذایی از تخلفات بعضی شرکت‌های شبه هرمی است. البته ادعای بعضی از تخفیف‌ها هم صحت ندارد.

 نوار

// میگه 30 درصد تخفیف می‌دهیم بعد برای اینکه تأمین بشه مجبوره از جیب مردم دربیاره و دوباره به جیب مردم واریز کنه هزینه پست ازشان میگیره //

همان‌طور که بازنشستگی در شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای معنا ندارد.

 نوار

ابراهیمی: میگن شما یک سال کافیه کارکنید بعد دیگه بقیه‌اش؟

// نه این‌ها همه دروغه //

 

 

تماس‌های ما با وزارت صنعت معدن و تجارت برای شفافیت بیشتر فعالیت شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای،‌ تاکنون نتیجه نداده.

اما اگر رسیدن به سود سرشار به همین سادگی ممکن بود، دیگر لازم نبود لیدرهایی مثل مجید، برای شما این‌قدر حرص‌وجوش بخورند...

کدخبر : 4641